SEND US YOUR ENQUIRY

Send us a message

worldskillsindia@nsdcindia.org

Call Us

+91-11-47451600-10

CHAMPIONS

nsdcworldskills

Past Teams

Sao Paulo, Brazil 2015


List of the Indian Contingent
S.No Skill  Category Name as per passport
1 Aircraft Maintenance Competitor Amit Anand
Expert  Uday  surendra Jamgaonkar
Interpreter  Rajendra Singh Rana 
2 Auto body Repair Competitor Arjun Bind
Expert  Dhavalkumar Dharmendra Rajput
Interpreter  Sushant Kumar
3 Automobile Technology Competitor Swapnil Balu Jadhav
Expert  Amogh Ramesh Dixit 
Interpreter  Subodh Subhash Khade
4 Beauty Therapy Competitor Neha Ulhas Chande
Expert  Vaishali Kartik Shah
Interpreter  Sneha Samir Prabhudabholkar
5 Brick Laying Competitor Parusharam Naik 
Expert  Jaiprakash Pravin Shroff 
Interpreter  Sameer Sharatchandra Belvalkar
6 Car Painting Competitor Dikeshbhai Rasikbhai Prajapati
Expert  Sunil Kumar Shukla
Interpreter  Dibyendu Bikash Ranjit
7 Electronics Competitor Pranjal Saxena
Expert  Vinayak Balkrishana Kulkarni
Interpreter  Naveen Kumar
8 Fashion Technology Competitor Julferkar Ali Bhutto
Expert  Gurpreet Kaur 
Interpreter  Richa Uppal 
9 Graphic Design Competitor Sriram Govindasamy
Expert  Sathish Narayanan
Interpreter  Suresh Navaneetha Krishnan
10 Hair dressing Competitor Pradeep Ved
Expert  Samantha Kochhar Sapru 
Interpreter  Pushkar Sen
11 IT Network administration Competitor Anthony Selva Vinose Nadar
Expert  Sujeet Kumar 
Interpreter  Vishal Prakash Pendurkar
12 IT Software Solution for Business Competitor Nishant Kumar Ashok Kumar Jain
Expert  Kishor Parmar
Interpreter  Sachin Grover 
13 Jewellery Making Competitor Surajit Kumar Rana
Expert  Parag vyas
Interpreter  Sumit Meena
14 Mechanical Engineering Design Competitor Tarun Ghisulal Chauhan
Expert  Ramesh Shankar Pudale
Interpreter  Sankalp Bhargava
15 Mechatronics Competitor Varsha Dnyaneshwar Pawale
Competitor Anshuman Srivastava 
Expert  Vivekanandan Kumarasamy Kalaimani 
Interpreter  Satish Vishnu Vanare
16 Mobile Robotics Competitor Kamal Prasath Balaji Mahendiran
Competitor Dharmaraj Thiyagarajan
Expert  Mahesh Devendragouda Gaudar
Interpreter  Anant Malewar
17 Prototype Modeling Competitor Abhishek Bilagumba Shankaraiah
Expert  Bhaskar Singh Balaji
Interpreter  Bhaskar Pai
18 Plastic Die Engineering Competitor Sunil Kumar Sharma
Expert  Mallinathan Puthukkudi
Interpreter  Sashikumar Swaminathan
20 Visual Merchandising Competitor Ramesh Punia
Expert  Meera Jayaraman
21 Wall and Floor Tiling Competitor Tikam Singh
Expert  Rupesh Suhas Banthia 
Interpreter  Kapil Ulhas Trimal 
22 Web Design Competitor Chirag Goel
Expert  Shashank Gangadhar Khedekar
Interpreter  Eldhose Thozhuthungalparambil Mathew
23 Welding Competitor Sachin Bhojling Narale
Expert  VISHWESH KUMAR KULSHRESTHA
Interpreter  Pramod Kambli
24 CNC Turning Competitor Jishnu Kottayi
Expert  Dayanand Vishwaksenan Nair
Interpreter  Sendhil Kumar  Somassoundarame
25 CNC Milling Competitor Ajay Kumar Kar 
Expert  Jajati Kesharee Mohanty
Interpreter  Biswa Ranjan Sahoo
26 Cooking Competitor Saurabh Agarwal
Expert  Yaduvansh Bahadur Mathur
Interpreter  Samuel Santhosh Kumar Jayanathan
27 Confectionery Competitor Biddatanda Tulsi Ponnappa
Expert  Vikas Arun Bagul
Interpreter  Anant Sadashivrao Bhamkar
28 Restaurant Service Competitor Shefali Qadri Syed
Expert  Ashwani Kumar Anand
Interpreter  Rohneet Ahluwalia
29 Others Technical Delegate Venugopalan Kanissery
Technical Delegate Assistant Ravindra Nath Kharbanda
Official Delegate Dilip Harrel Mitra Chenoy
Team Leader Ranjan Choudhury
Team Leader Ashish Malhotra
Team Leader Indira
Asst Team Leader Nihal Rustgi
Asst Team Leader Vagish Sharma 
30 Media  Communication Officer Prateek Agarwal 
Media Person  Uday Verna
Media Person  Uma Menon